previous arrow
next arrow
Slider
Do końca wakacji pozostało:
szkolne-wsparcie-k-km
Archiwum
rok-szkoly-w-ruchu-logologo_eszkola-mbaner_vulcan_1pajacyk-m2rzecznik-praw-dzieckafb szkoły

You can never understand one language until you understand at least two.

(Geoffrey Willans)

Co to jest klasa dwujęzyczna?

Jest to rodzajoddziału, w którym oprócz nauczania w języku polskim, prowadzone są zajęcia w języku obcym (w naszej placówce w języku angielskim). W dzisiejszych czasach umiejętność porozumiewania się w języku obcym odgrywa rolę znaczącą, dlatego zintegrowane nauczanie przedmiotów w języku ojczystymi obcym nie tylko rozwija wiedzę, ale przede wszystkim kształci swobodę komunikowania się w języku obcym na wysokim poziomie, zarówno w piśmie jak i w mowie.

Zalety nauczania dwujęzycznego w naszym gimnazjum

Podstawową zaletą jest, że przypisy oświatowe dopuszczają mniejszą liczebność oddziału dwujęzycznego w stosunku do tradycyjnego oddziału, aby zmaksymalizować proces przyswajania treści kształcenia zawartych w podstawie programowej, ponadto aby zintensyfikować nauczanie języka obcego(u nas języka angielskiego).

Komfortowe warunki nauki, wyspecjalizowana kadra, współpracaz placówkami dwujęzycznymi, wyjazdy edukacyjne – to tylko część zalet oddziałów dwujęzycznych w naszej placówce. Uczęszczając do klasy dwujęzycznej uczniowie mają szansę:

  • opanować sprawności komunikowania się w języku obcym w mowie i piśmie;
  • pogłębić zakres słownictwa o terminologię specjalistyczną (na geografii i informatyce nauczanych zarówno w języku polskim, jak i angielskim);
  • przełamywać barierę językową;
  • kontynuować dwujęzyczną naukę na dalszym etapie edukacji;
  • zdać w przyszłości maturę międzynarodową (w języku angielskim);
  • przyzwyczaić się do współżycia w społeczeństwie globalnym i informatycznym.

Tradycja „dwujęzyczności” w naszym gimnazjum

W roku szkolnym 2012/2013 został utworzony pierwszy oddział dwujęzyczny, w którym uczniowie oprócz pięciu godzin języka angielskiego w wymiarze tygodniowym uczą się geografii oraz informatyki nauczanych również w języku angielskim. Od roku szkolnego 2016/2017 również biologia jest nauczana w języku angielskim. Warto dodać, że nauczanie wspomnianych przedmiotów, prowadzonych równolegle w obu językach, trwa przez trzyletni cykl edukacji w gimnazjum. W klasie trzeciej na egzaminie gimnazjalnym uczniowie obligatoryjnie zdają język angielski na poziomie rozszerzonym. Ponadto zintegrowane nauczanie językowe geografii (pomniejszone o treści związane z geografią Polski,a wzbogacone o treści związane z geografią świata) oraz biologii i informatyki jest odnotowywane na świadectwie.

Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie jest jedyną placówką w regionie namysłowskim, która prowadzi edukację w systemie zintegrowanego nauczania językowo-przedmiotowego.

Warunki uczęszczania do oddziału dwujęzycznego

Warunkiem przyjęcia ucznia do oddziału dwujęzycznego jest wysoka średnia ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej wysoko oceniony sprawdzian w klasie VI (zwłaszcza z języka angielskiego).

2,609 total views, 1 views today

dziecko-w-sieciinteraktywne-szachy